Až na krev

2.7.2015 by J.Kada

[spider_facebook id=“1″]

 

Až na krev

Pokud nějaký čas v roce strávíte mimo pohodlí domova někde v přírodě a je jedno jestli jde pouze o jednodenní výlet, pobyt na chatě nebo trek na několik dní mimo civilizaci, určitě nastane moment, kdy vám bude bodavý hmyz doslova pít krev. Oblečení jistě dobře ochrání, ale kdo by se v letních vedrech chtěl pařit v kalhotách a triku s dlouhým rukávem? Moskytiéra je také celkem fajn věc, ale chrání jen hlavu a v té veliké na spaní bych zase nechtěl nikde chodit. Jediným řešením je tedy použití kvalitního repelentu, jakým je například ten od Life Systems.

Výzva no. 1 Skotsko

První velký trek, kdy jsem už dopředu řešil použití kvalitního repelentu, byl dvoutýdenní výlet na Skotskou vysočinu, kde před ohromnými hejny žravých muchniček nebo-li midges, schovávají i dobytek. Vydat se zde ráno nebo večer nenatřený repelentem na chvilku ven ze stanu, je opravdu utrpení. Je dobré, že za deště nelítají. Brzy si tedy oblíbíte Skotské přeháňky. Také za větru máte většinou klid. Jak se říká „Kam letí midges? Tam, kam fouká vítr.“ Když si však uděláte mezi deštíky pauzu na svačinu, jsou schopné vás sežrat a světlé oblečení pomáhá jen minimálně.

Výzva no. 2 Taiwan

Ačkoli jsem se této výpravy, alespoň co se hmyzu týče, velmi obával, proběhlo vše velmi hladce. Nakoupil jsem nejsilnější repelent od Lifesystemu, určený pro tropické oblasti a následně zjistil, že zde není prakticky potřeba. Ne proto, že by nezabíral, ale proto, že jsem zde nenarazil na žádný obtížný hmyz.

Výzva no. 3 New Zealand

Už chvilku po příletu bylo jasné, že zde repelent bude potřeba a že bude velmi rychle ubývat. Místní sandflies, obdoba Skotských midges, jsou prakticky všude. Jen se mění hustota těchto otravných mušek. Vysoko v horách nejsou skoro žádné, ve městech si jich vás pár najde a na trecích po lesích, kopcích a podél pobřeží jim nemáte šanci uniknout. Oproti Skotským kolegyním jsou mnohem odolnější. Déšť jim tolik nevadí a létají i ve větru. Po kousnutí mnohdy zanechají krvácející ránu. Repelent jsem na trecích používal téměř každý den a děsil se toho, až dojde.

Co uvádí výrobce

Vysoce účinný repelent ve spreji pro zvýšenou ochranu uživatele. Přípravek s rozšířeným působením kombinuje přírodní pyrethroidy s vysoce koncentrovanou chemikálií DEET za účelem poskytnutí maximální dlouhotrvající ochrany. Přírodní pyrethroid funguje jako kontaktní repelent, takže každý hmyz, který Vám přistane na ruce, okamžitě odradí od kousnutí.

• Aktivní složka: 95% DEET.

• Odpuzuje: moskyty, komáry, mouchy, mušky, ovády, koutule, blechy, klíšťata a další bodavý hmyz.

• Ideální pro aplikaci na bavlněné oblečení, potítka nebo ponožky.

• Výdrž přes 10hodin (pohyb nebo vysoká vlhkost v ovzduší mohou vést k nadměrnému pocení a tím snižují účinek repelentu na pokožce).

• Objem: 25ml/50ml/100ml

• Není vhodné pro děti.

• Vyrobeno v UK.

Repelent se nanáší přímo na kůži, zamezte kontaktu se syntetickým oblečením, plastovými obroučky brýlí, hodinkami apod. Může dojít k jejich znehodnocení. DEET Používání DEET bylo vyvinuto armádou USA po zkušenostech z bojů v džungli během druhé světové války. Původně byl DEET testován jako pesticid v zemědělství, do vojenského použití se dostal v roce 1946 a do civilního 1957. Používal se během bojů ve Vietnamu a v jihovýchodní Asii.

Závěr

Všude, kde jsem používal repelent od Life Systems jsem s ním byl spokojený. Funguje opravdu výborně. Stačí se ráno nastříkat a máte klid na celý den. Hmyzáci sice na kůži sednou, ale nekousnou. Oproti jiným repelentům příjemně voní. Na rozdíl od repelentů, které se hned z kůže odpaří, zanechává jakýsi mastný film. Není to ale nic hrozného a alespoň víte, že jste chráněni. Na cestách jsem vyzkoušel už spoustu značek repelentů a vím, že tam kde nefungoval žádný z nich, tento zabral vždy. Proto se k němu stále vracím.